Filmové delegace

I letos  představí divákům vybrané filmy jejich tvůrci. S kým se na 11. Slavonice Festu na filmových debatách potkáme:

Čtvrtek 1. 8.

ZÁPISNÍK ALKOHOLIČKY  | 12:30 | KULTURÁK

Film do Slavonic přiveze, jak je jeho dobrým zvykem, režisér DAN SVÁTEK a do delegace s sebou vezme skvělou TEREZU RAMBA, na jejímž výkonu film stojí, odvážnou autorku předlohy MICHAELU DUFFKOVOU, která boj s alkoholem prožila, popsala a nebála se s tím vyjít ven, a autora hudby JANA KONIGA. Po Úsměvech smutných mužů, Spícím městě a Dvou slovech jako klíč se režisér Svátek vrací na Slavonice Fest počtvrté a Tereza Ramba podruhé. Poprvé tu byla v roli starostlivé maminky ve Svěrákově Po strništi bos, který se na slavonicku natáčel. Tentokrát hraje taky maminku...

Ema a smrtihlav | 15:00 | KULTURÁK

PŘEDPREMIÉRU slovensko-českého filmu uvedou producenti ZUZANA MISTRÍKOVÁ, ONDŘEJ TROJAN a výkonná producentka MICHAELA SYSLOVÁ.
40. léta. Válečný slovenský stát staví svou identitu na nenávisti k menšinám. Po vyhnání Čechů odjíždějí první židovské transporty. Sílící nacionalismus postihuje i maďarskou vdovu Mariku ( Alexandra Borbély), která přijde o práci v arizovaném krejčovském salónu v centru Bratislavy. Do její vesnice přijíždějí gardisté s jasným posláním: „Zasít slovenskou krev v tomto Maďary obývaném koutě slovenského pohraničí!" Kvůli svému původu i tomu, že ukrývá židovského chlapce (Nico Klimek), se Marika snaží držet v ústraní. Přesto se ocitne v centru pozornosti dvou mužů. Kapitána slovenské Hlinkovy gardy (Milan Ondrík)  a německého nacistického důstojníka (Alexander E. Fennon).

 

Pátek 2. 8.

ŽIVOT K SEŽRÁNÍ | 10:00 | KULTURÁK

PŘEDPREMIÉRU animovaného rodinného filmu uvede režisérka a výtvarnice KRISTINA DUFKOVÁ, kameraman VÁCLAV FRONK a herec JIŘÍ MACHÁČEK.
Život k sežrání je půvabný film o 12 letém Benovi, který nadevše miluje muziku, ale i jídlo a vaření. A je to na něm taky znát. Když se ale jednoho dne zabouchne do spolužačky Klárky, rozhodne se s kily navíc zatočit. Na cestě za vysněnou postavou i Klárčiným srdcem mu pomáhají hlavně kamarádi z kapely a starostlivá maminka. Animovaný film režisérky Kristiny Dufkové natočený podle knižního bestselleru Mikaëla Olliviera získal hlavní cenu poroty na Mazinárodním festivalu animovaného filmu v Annecy.

DISIDENTEM K ZBLÁZNĚNÍ / předfilm  ZAKÁZANÝ MEMORIAL  | 12:30 | ŠKOLA NÁMĚSTÍ

ZAKÁZANÝ MEMORIÁL
Film uvede a následné diskuse se zúčastní režisérka, novinářka  a válečná reportérka TEREZA ENGELOVÁ.
Koncem roku 2021 ruské úřady rozpustily lidskoprávní organizací Memorial, která se od roku 1987 věnuje mapování zločinů sovětského komunistického režimu a přispívá k morální a právní rehabilitaci obětí politických represí. Navzdory zákazujeho členové  dál pokračují ve své činnosti v Rusku i zahraničních pobočkách a čelí tvrdým represím. V roce 2022 byl Memorial oceněn Nobelovou cenou míru. Řada jeho představitelů uprchla z Ruska a nadále mapuje porušování lidských práv a šíří informace o ruské opozici a perzekucích.

DISIDENTEM K ZBLÁZNĚNÍ
Film uvede a následné diskuse se zúčastní výkonná producentka MICHAELA STOILOVÁ.
Film Viktor Fajnberg Disidentem k zbláznění je intimním portrétem jednoho z účastníků slavné demonstrace na Rudém náměstí proti okupaci Československa 25.sprna v roce 1968. Tvůrci Kirill a Ksenie Sacharnovi zachycují tohoto nezdolného bojovníka za svobodu a lidská práva v jeho domově ve Francii, kde bezmála devadesátiletý Fajnberg vypráví svůj životní příběh od dětství v ukrajinském Charkově třicátých let, přes vzpouru proti sovětskému režimu až po boj za osvobození politických vězňů, jemuž se věnoval v emigraci. Ve filmu jsou použity unikátní archivní záběry ze sovětských, britských i českých archivů.

 

tata_bojs.doc | 17:15 | KINO STODOLA

Po projekci a před zvukovkou na večerní koncert  přijdou diváky pozdravit členové TATA BOJS.
Celovečerní dokument Marka Najbrta o hudební skupině, která se zrodila před 36 lety z kamarádství dvou žáků základní školy, a postupem času se vyvinula v komplexní fenomén české kulturní scény. Zpěvák, bubeník a vizuální umělec Milan Cais a baskytarista a sloupkař Mardoša jsou dokladem toho, že přátelství může být hnací silou životů a tvorby, která přinesla hity jako Šťastnější, Attention Aux Hommes!, Pěšáci, Jaro, Kraftwerk in Saint Tropez, Vesmírná, Lasičky, Elišce, Zvony, Tanečnice nebo Filmařská...

Velký finále PSO | 19:15 | SPOLKOVÝ DŮM

Film uvede dirigentka a šéfka orchestru PETRA SOUKUPOVÁ.
Police Symphony Orchestra je amatérská hudební parta stovky muzikantů, zpěváků a dobrovolníků z malého města. S nakažlivou energií se vrhají do čím dál tím troufalejších realizací nápadů – vyprodat legendární Lucernu, uspořádat benefiční koncert pro 5 000 diváků nebo vystoupit se zahraniční hvězdou. Sny a plány jsou skvělé, ale když je chcete přenést do reálného života a čelit všem výzvám, není to žádná sranda. Ustojí nadšenectví střet s dospělostí a najdou členové PSO to, co je v životě opravdu důležité? Časosběrný dokument o mimořádném hudebním uskupení, které se vydává na velká pódia, je zároveň osobní výpovědí obyčejných mladých lidí o světě kolem nás.

Ivan Hlas - Pramínek času | 19:15 | SÁL INSTITUT 1

Film uvede režisérka ALENA ČINČEROVÁ.
Muž mnoha profesí a jedna z legend české hudební scény Ivan Hlas se u příležitosti sedmdesátých narozenin ohlíží za svojí kariérou i pestrým životem... V portrétním dokumentu, který režisérka Alena Činčerová natočila k jeho 70. narozeninám, účinkuje kromě rodiny i řada přátel hudebníků, kteří se stejně jako Ivan Hlas stali legendami.

 

Sobota 3. 8.

 VÝJIMEČNý STAV | 10:00 | KULTURÁK

Poprvé před diváky uvede svůj nový film v předpremiéře režisér JAN HŘEBEJK.
Crazy komedie o rozhlasovém reportérovi, jejímiž hlavními tematy jsou dezinformace, lži a záměrné upravování pravdy.Rozhlasový zpravodaj na Blízkém východě  přijíždí na otočku soukromě do Prahy. V Kamburu, který neprofesionálně opustil, však právě ve stejnou chvíli vypuká revoluce. Dostát povinnosti reportéra donutí zkušeného profesionála k mystifikačním reportážím, kdy vřavu arabské revoluce simuluje na kuchyňských spotřebičích ve vinohradském bytě. Brzy se tak ocitne před neřešitelnou volbou: buď se přizná k mediálnímu podvodu, nebo musí předstírat vlastní smrt. V hlavních rolích Ondřej Vetchý a Tatiana  Dyková.

20 Dní v Mariupolu | 12:30 | SPOLKOVÝ DŮM

Po filmu diskuse o situaci a životě lidí na Ukrajině s RICHARDEM KŘESINOU z humanitární organizace Koridor UA.
Tým ukrajinských novinářů uvězněných v obleženém městě Mariupol se po začátku ruské invaze snaží pokračovat ve své práci dokumentující válečná zvěrstva... Jako jediní mezinárodní reportéři, kteří ve městě zůstali, zachycují to, co se později stalo určujícím obrazem války. Umírající děti, masové hroby, bombardování porodnice. Po téměř deseti letech dokumentování mezinárodních konfliktů pro The Associated Press, včetně rusko-ukrajinské války, je 20 dnů v Mariupolu prvním celovečerním filmem Mstyslava Černova. Film čerpá z osobních záběrů jeho vlastní země ve válce. Nabízí živý a drásavý popis civilistů chycených v obležení, stejně jako vhled do toho, jaké to je podávat svědectví ze zóny konfliktu. Jeho novinářská práce zasáhla celý svět. Film letos získal OSCARA za dokument.

CHCEME DÝCHAT | 12:30 | ŠKOLA NÁMĚSTÍ

Film uvede a následné diskuse se zúčastní režisér KAREL STRACHOTA.
Teplice v období normalizace. Kdysi krásné lázeňské město, jemuž se přezdívalo Malá Paříž, je zdevastované, stejně jako celé severozápadní průmyslové pohraničí. Často je zahaluje hustý smog, v němž není vidět ani na dva metry. Jsou také baštou specifického punku a městem výjimečné alternativní kultury. Převážně v Teplicích se odehrává příběh Pavla a Renaty. Chtějí žít svobodně, v souladu se svými ideály. Do jejich životů však soustavně zasahuje represivní komunistický režim, pro který představují „závadovou mládež“. Film vrcholí demonstracemi, které v Teplicích kvůli katastrofálnímu znečištění životního prostředí začaly týden před 17. listopadem 1989 a které se následně proměnily v politické protesty. Listopadová revoluce začala na severu: lidé chtěli dýchat.

MATKA V TRAPU | 21: 00 | Letní kino Cinestar

Film uvedou herečka JANA ŠVANDOVÁ a producentka SVATKA PESCHKOVÁ.
Sylvie (Petra Hřebíčková) má dobré místo v reklamní agentuře, krásné, vzorné děti a její manžel je známý malíř. Na první pohled štěstí. Jenže… je to pravda? Šéf reklamky Karel (Bob Klepl) na Sylvii právě nahrnul několik nesplnitelných úkolů, do toho volali ze střední školy, aby vyřešila další z prohřešků svého syna a manžel Tomáš (Jaroslav Plesl) je jako obvykle nedostupný, protože malování mu už pár let moc nejde. A všichni si zvykli, že Sylvie všechno vyřeší, zařídí, zaplatí. V Sylvii, která vždycky chtěla vidět věci z té nejlepší stránky, se najednou něco zlomí...

Neděle 4. 8.

Ivan Hlas - Pramínek času | 12:30 | SPOLKOVÝ DŮM

Film uvedou a následné debaty se zúčastní IVAN HLAS a režisérka ALENA ČINČEROVÁ.
Muž mnoha profesí a jedna z legend české hudební scény Ivan Hlas se u příležitosti sedmdesátých narozenin ohlíží za svojí kariérou i pestrým životem... V portrétním dokumentu, který režisérka Alena Činčerová natočila k jeho 70. narozeninám, účinkuje kromě rodiny i řada přátel hudebníků, kteří se stejně jako Ivan Hlas stali legendami.
Po filmu se vydáme do Stodoly Maříž na Ivanův "narozeninový" koncert.