DISKUSE PO PROJEKCI: Výkonná producentka filmu Michaela Stoilová a režisérka předfilmu Tereza Engelová.
Dokumentární|2022|Rusko / Česko / Izrael|90 min.
Režie: Ksenija Sacharnova, Kirill Sacharnov / Tereza Engelová
Hrají: Viktor Fajnberg / Oleg Orlov
Film uvede a následné diskuse se zúčastní výkonná producentka Michaela Stoilová
Film Viktor Fajnberg Disidentem k zbláznění je intimním portrétem jednoho z účastníků slavné demonstrace na Rudém náměstí proti okupaci Československa 25.sprna v roce 1968. Tvůrci Kirill a Ksenie Sacharnovi zachycují tohoto nezdolného bojovníka za svobodu a lidská práva v jeho domově ve Francii, kde bezmála devadesátiletý Fajnberg vypráví svůj životní příběh od dětství v ukrajinském Charkově třicátých let, přes vzpouru proti sovětskému režimu až po boj za osvobození politických vězňů, jemuž se věnoval v emigraci. Tvůrcům se podařilo do filmu zahrnout unikátní archivní záběry ze sovětských, britských i českých archivů. Důležitou linii filmu tvoří ilustrace výtvarnice Ňusji Krasovické, vnučky Natalie Gorbaněvské.
Film uvede a následné diskuse se zúčastní režisérka, novinářka a válečná reportérka Tereza Engelová.
Koncem roku 2021 ruské úřady rozpustily lidskoprávní organizací Memorial, která se od roku 1987 věnuje mapování zločinů sovětského komunistického režimu a přispívá k morální a právní rehabilitaci obětí politických represí. Memorial byl zakázán za porušení zákona o zahraničních agentech a kriminalizován jako sdružení podporující extremismus a terorismus. Nechvalně proslulý zákon je nástrojem k umlčení a pronásledování jakýchkoli opozičních projevů. Lidskoprávní aktivisté proměnili nevládní organizaci v dobrovolné sdružení Centrum ochrany lidských práv Memorial. Navzdory zákazu dál pokračují ve své činnosti v Rusku i zahraničních pobočkách a čelí tvrdým represím. V roce 2022 byl Memorial oceněn Nobelovou cenou míru. Řada jeho představitelů uprchla z Ruska a nadále mapuje porušování lidských práv a šíří informace o ruské opozici a perzekucích. Dokument České televize sleduje některé z nich v jejich nedobrovolném exilu v Česku.
Mimořádně cenný rozhovor se podařilo natočit vloni na podzim také v Moskvě s vedoucím představitelem sdružení Olegem Orlovem, který aktivně vystupuje proti Putinovu režimu a ruské agresi na Ukrajině. Tragickou dohrou se stal koncem letošního února proces, ve kterém byl jedenasedmdesátiletý Oleg Orlov odsouzen na dva a půl roku vězení za opakovanou „diskreditaci armády“. Předmětem obžaloby se stal článek, který vyšel ve francouzštině a v němž mj. napsal: „Krvavá válka, rozpoutaná Putinovým režimem proti Ukrajině, je nejen masovým vražděním lidí, ničením infrastruktury, ekonomiky a kulturních objektů této nádherné země. Není to jen ničení základů mezinárodního práva. Je to i ta nejtěžší rána pro budoucnost Ruska. Země, která se před 30 lety uvolnila z komunistické totality, sklouzla zpět do totality, tentokrát fašistické.“